Haber

Çiğli Belediyesi Atatürk Anıtı ve Büstünü Aslı Yerine Taşıyacak

Çiğli Belediyesi, dönemin İzmir Valisi Kazım Dirik tarafından yaptırılan ve 1935 yılında Çiğli’ye hediye edilen “1935 Devrim İçin” Anıtı ile uzun yıllardır kayıp olan Atatürk büstünü törenle orijinal yerine yeniden yerleştirecek. .

İzmir Valisi Kazım Dirik tarafından İzmir’in 6 köyüne Atatürk devrimlerini hatırlatmak amacıyla yaptırılan “İnkılâp İçin 1935” Anıtı ve Atatürk büstü, Çiğli Belediyesi’nin girişimleri sonucu bulundu. En son 1994 yılında dönemin belediye başkanının talimatıyla kaldırılan anıt, 11 Kasım Cumartesi günü saat 12.00’de düzenlenecek törenle 29 yıl sonra Kasaplar Meydanı’ndaki yeni yerini alacak.

BELEDİYE BAŞKANI GÜMRÜKÇÜ: “ŞEHİR HAFIZAMIZI VE KİMLİĞİMİZİ GÜÇLENDİRECEK”

Düzenlenecek törenle ilgili değerlendirmelerde bulunan Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, “Çiğli Belediyesi olarak kent hafızamızı ve kimliğimizi güçlendirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Dönemin Valisi tarafından yaptırılan ‘1935 Devrim İçin’ Anıtı ve Atatürk büstü. 1935 yılında İzmir Kazım Dirik’in yaptırdığı ve ilçemiz için tarihi değer taşıyan büstünü orijinal haliyle, yerinde yaşatmak için özverili bir çalışma başlattık.Uzun yıllardır kayıp olan büstün yerini kısa sürede bulduk. Devam eden girişim ve çalışmalarımız sonucunda Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını kutladığımız bu günlerde ‘İnkılâp İçin 1935’ Anıtı ve Atatürk büstü aslına uygun şekilde restore edilerek yeniden konumlandırılmanın gururunu yaşıyoruz. Bu vesileyle, yıllardır bu değerli büstün bulunmasında bizlere yol gösteren yerel yöneticilere ve eğitimcilere bir kez daha teşekkür ediyor, tüm vatandaşlarımızı törenimize bekliyoruz” dedi.

mecitozuajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu